Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V čem tkví kouzlo ČAD, v současnosti jistě jedné z nejdůležitějších slovenských metalových kapel, je vlastně otázka. Ani minimalistické základní obsazení kytara – basa – bicí, ani v podstatě minimalistické hudební vyjádření, vybudované na jednoduchém riffu a rytmu, totiž vlastně úplně nenapovídá tomu, že byste mohli mít co do činění s kapelou, která má potenciál vzít celou příslušnou slovenskou scénu a vytřít si s ní zadek.
A při tom je to tak zřetelné. Už na minulé řadové nahrávce „Bastard“ (která se mimochodem v celosvětové konkurenci stala albem roku podle zdejší redakce, zatímco ostatní média to tak zjevně neprožívala) ČAD působili jako zjevení, které jen tak od boku vystřelí HC/metalovou desku se silou úderu pořádné medvědí tlapy. Strhující tempa i atmosféra, dokonale ilustrativní zpěvákův řev a křik a především uctívání temného riffového božstva domovem kdesi v temných karpatských zákoutích. To byl smrtící lektvar, po jehož pozření se ovšem nedostavil definitivní konec, ale naopak začátek velikého dobrodružství.
Nebylo proto nejmenších pochyb, že nahrát nástupce „Bastarda“, výhradně složeného ze skvělých skladeb, bude pro kapelu poměrně těžkým úkolem, alespoň tedy pokud bude chtít dostát své pověsti a neslevit nic z nároků, které si klade sama na sebe. A to samozřejmě ani nemluvím o očekávání všech těch, kterým minulé album vzalo dech a nyní přirozeně očekávali stejně výživnou, ne-li ještě výživnější porci crustového nákladu.
Pochyby, byly-li vůbec jaké, však mizí s prvními rytmy úvodní „Žerem hnev“, v mnohém podobné minulému otvíráku „Štvaná zver“, a přece úplně jiné. Jízda na bleskových Tornádových bicích vyhání adrenalin vysoko nad obvyklou úroveň, díky čemuž by tahle skladba mohla klidně sloužit jako dokonalý podkres k přehlídce fotografií, na nichž jsou ČAD zachyceni coby úspěšná a plodná kapela. Zabijácký zvuk ze studia Sono to jenom podtrhuje, stejně jako následující desítka skladeb, která je na tom podobně jako zmíněný úvodní kousek – pokračuje v onom zmíněném velikém dobrodružství z minula a ještě více rozlešťuje jeho lákavé kontury.
Je toho následně mnoho, co lze na „Zabi ma“ obdivovat. Krásné texty („v pätách máš banky ako tanky, korporátne koncentráky, majú znaky fabriky na smrť, kobercové nálety faktúr, debety, klebety, ťa mätú ako rany z guľometu“ – „Pancierová päsť“), když na to přijde i silnou melodii („Mŕtvi okolo mňa“, „Strážcovia ohňa“), schopnost dovést sdělení jednotlivých skladeb až k úplné dokonalosti (jakmile třeba Pišta v refrénu stejnojmenné skladby zakřičí „Sám proti celému svetu“, úplně cítíte to zoufalství a beznaděj, které se musí honit hlavou každému, o kom tenhle kousek je) anebo prostě jen naprosto elektrizující náboj celého toho kovového „hácečka“. K dokonalosti to pak na úplný závěr dovádí „Zbojnícké móresy“ s hostujícími loupežníky z CATASTROFY, absolutní hit, který asi úplně nepasuje do rádií, ale zato přesně ukazuje, jak moc pevně to mají hoši z ČADu v rukách, když prakticky „na objednávku“ dokážou napsat podobně silnou skladbu.
Velmi těžko se pak tohle album vypíná a i to mě vede k závěru, o kterém jsem sám ze začátku v duchu výše naznačených úvah snad i tak trochu pochyboval. Ano, ČAD to měli po „Bastardovi“ jistě o dost těžší, ale poprali se s tím tak, jak se od nich očekává, pokud mají být klenotem nejtvrdší slovenské scény. A to, na mou duši, jsou.
1. Žerem hnev
2. Ľudia smrdia
3. Mŕtvi okolo mňa
4. Strážcovia ohňa
5. Zabi Ma
6. Pancierova päsť
7. Boj
8. Sám proti celému svetu
9. Metalosaurus
10. Karpatské bratstvo
11. Zbojnícke móresy
"Bastard" je bezchybná jízda od začátku do konce. "Zabi ma" je jízda po titulní pětku. Pak to občas drobně zakodrcá včetně pár silových nelibozvučných veršů, ale závěrečná hitová dvojka střílí i novinku ČAD někam mimo slovenské undergroundové hranice minimálně až ke Krušným horám.
Vyzvednout je dále nutno hymnu "Metalosaurus" věnovanou nejoddanějšímu fanusovi a najsamväčšímu slovenskému rozhlasovému moderátorovi Rudi Rusovi a naopak důrazně vytknout verš "smrdia aj úradníci" v "Ludia smrdia". Za to body dole, chrappúni.
30. prosince 2019
Z HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
griwo
7,5 / 10
Klasický kvalitný Čad ...prvé 5skladby sa vydarili ...naj skladba Mŕtvi okolo mňa
Kytarista Wes Thrailkill se svými druhy předvádí další instrumentální divočinu, která kromě metalové progrese nabízí i odbočky do mathrocku, djentu, nebo dokonce i elektroniky. Fanoušky kytarových hrdinů typu PLINI určitě potěší.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.